biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

ocieplanie ścian budynku

Systemy ociepleń mają określoną trwałość i stopniowo, z upływem czasu, wymagają prac konserwacyjnych, napraw, a czasami też wymiany. Ocieplenia są przecież w szczególny sposób narażone na zużycie, ponieważ są stale i bezpośrednio eksponowane na działanie czynników atmosferycznych, zmiany temperatury i wilgotności oraz zanieczyszczenia środowiska (kwaśne deszcze, spaliny itp.). Dlatego, coraz częściej pojawiają się pytania związane z naprawą elewacji, na których zamontowano docieplenie.

System ociepleń jest warstwowym układem, wykonanym z kilku różnych materiałów nakładanych kolejno, z których każdy charakteryzuje się innymi właściwościami i pełni w tym układzie inną funkcję techniczną. Do warstwy nośnej, czyli ściany, przyklejone są płyty ociepleniowe, wykonane najczęściej ze styropianu. Czasami płyty dodatkowo kołkuje się za pomocą tworzywowych łączników mechanicznych (kołków). Na płytach styropianowych układana jest warstwa cementowego kleju, w którym zatapia się siatkę (tkaninę) szklaną i całość dokładnie wyrównuje.

Kolejną warstwę stanowi podkład tynkarski, czyli rodzaj gruntu obowiązkowo nakładanego na warstwę zbrojoną. Na tak przygotowaną powierzchnię nakłada się warstwę tynku cienkowarstwowego, który stanowi zewnętrzną część systemu, którą można jeszcze ewentualnie pomalować.

Uszkodzenia ocieplenia mogą zatem dotyczyć każdej z tych warstw osobno lub kilku jednocześnie – pojawiają się wówczas wyblaknięcia ścian, pęknięcia, odspojenia tynku, a nawet skażenia biologiczne powierzchni.

Wyblaknięcie powierzchni tynku (lub powłoki malarskiej) związane jest z naturalnym procesem starzenia warstw elewacyjnych, w tym pigmentów użytych do zakolorowania tynku lub farby. Powoduje to miejscową lub nawet całkowitą zmianę koloru na ścianach elewacyjnych. Zwykle bardziej wyblaknięte są ściany najbardziej narażone na słońce, czyli południowe i zachodnie, ale nie zawsze jest to regułą.

Wyblaknięcie jest jedynie kwestią estetyki, nie ma natomiast wpływu na trwałość całego ocieplenia. Jako sposób naprawy stosuje się tzw. malowanie renowacyjne, czyli użycie mocno kryjącej farby elewacyjnej, akrylowej lub silikonowej, która pozwoli przywrócić jednolity wygląd ścianom i nadać im nowy kolor. Przed malowaniem ściany trzeba oczyścić i najlepiej umyć myjką.

Spękania to kolejny problem na starych ociepleniach. Jeżeli nie zostaną szybko znalezione i naprawione, ten stan się będzie pogłębiał. Rys będzie coraz więcej i będą miały coraz większą szerokość. W konsekwencji w obrębie spękania mogą się niestety pojawić odspojenia tynku od podłoża. Naprawa niewielkich spękań tynku elewacyjnego polega na wypełnieniu ich specjalnymi kitami lub uszczelniaczami akrylowymi. Wypełnią one spękania i zapobiegną wnikaniu w nie wody, a zatem także dalszemu niszczeniu warstw elewacyjnych.

Co ważne, uszczelnioną powierzchnię można pomalować, wówczas miejsca naprawy nie są tak widoczne. Jeżeli jednak na elewacji wystąpiło zbyt dużo spękań, ewentualnie gdy są już odspojenia płatów tynku, naprawa jest bardziej skomplikowana i kosztowna. Trzeba wówczas nałożyć na całej powierzchni elewacji nową warstwę kleju, zatopić w nim siatki i ponownie wykonać tynk.

Skażenie biologiczne starego ocieplenia objawia się pojawieniem się na ścianach, najczęściej od strony północnej, niepokojących zacieków i czarnego lub ciemnozielonego nalotu. Są to widoczne oznaki, że na elewacji pojawiły się grzyby, glony lub porosty. Ściany brudzą się, stwarzając dobre warunki do rozwoju unoszących się w powietrzu zarodników i pyłków roślinnych.

Co więcej, zamakanie elewacji podczas deszczu lub nieszczelne obróbki dachu, dziury w rynnach itp. powodują, że ściana nie wysycha odpowiednio szybko i skażenia biologiczne prędko się rozrastają.

Usunięcie skażeń biologicznych polega na ich wstępnym namoczeniu, spryskaniu płynem o działaniu grzybobójczym, a następnie usunięciu nalotu za pomocą myjki niskociśnieniowej ze spłaszczoną końcówką dyszy. Dokładną technologię usuwania skażeń zawierają instrukcje techniczne producentów wspomnianych środków grzybobójczych. Oczyszczoną powierzchnię można pomalować, odnawiając ściany elewacyjne i nadając im świeży wygląd.