biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

jak wybrać klimatyzację

Duże centrale wentylacyjne na dachach galerii handlowych, biurowców czy zakładów przemysłowych, mniejsze jednostki montowane w oknach blokowisk w uboższych, lecz gorących częściach świata, niewielkie i dyskretne splity na ścianach domów jednorodzinnych lub balkonach apartamentowców – klimatyzacja wpisała się w krajobraz miast, miasteczek i wsi już na stałe, nawet w klimacie umiarkowanym.

Klimatyzacja do domu i mieszkania

Również w Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszy się przyjemny chłód, i to nie tylko w budynkach użyteczności publicznej. W ostatniej dekadzie popularność zyskuje wyraźnie klimatyzacja domowa – trochę za sprawą coraz większych upałów panujących latem w naszym kraju, a trochę z powodu większej zasobności portfeli rodaków oraz szerszej dostępności i stosunkowo niższych cen instalacji klimatyzacji.

W artykule o montażu klimatyzacji w remontowanym domu opisana została zasada działania klimatyzatora oraz przedstawiony podział na typy klimatyzatorów w zależności od budowy oraz miejsca montażu. Najbardziej popularne w zastosowaniach domowych ze względu na różnorodność jednostek wewnętrznych (o tym również traktuje wyżej wspomniany artykuł) są obecnie klimatyzatory typu split i multisplit – cechy charakterystyczne i różnice opisane są w niniejszym tekście. Zanim jednak przejdziemy do specyfikacji, kilka słów o tym, jak prawidłowo dobrać moc klimatyzatora.

Dobór mocy klimatyzatora

Moc klimatyzatora oblicza się, przyjmując, że zapotrzebowanie na chłód jest na poziomie 80–150 W/m2, co oznacza, że urządzenie o mocy 2,5 kW jest w stanie efektywnie chłodzić pomieszczenie o wielkości 15–30 m2, a urządzenie o mocy 7,0 kW jest wystarczające do chłodzenia pomieszczenia o wielkości około 60–70 m2.

Dobierając moc klimatyzatora, trzeba wziąć również pod uwagę:

  • izolację ścian i stropów chłodzonych pomieszczeń,
  • lokalizację pomieszczeń w budynku (parter, piętro, poddasze),
  • ekspozycję na słońce, stopień zacienienia,
  • wielkość, ilość i rozmieszczenie okien,
  • zyski ciepła z urządzeń elektrycznych i mechanicznych,
  • zyski ciepła od osób przebywających w pomieszczeniach.

Jak łatwo się domyślić, w mniejszym pomieszczeniu potrzebne będzie urządzenie o mniejszej mocy niż w większym, a na poddaszu z oknami połaciowymi – o większej mocy niż na parterze, nawet jeśli kubatura pomieszczeń będzie taka sama.

Split czy multisplit?

Klimatyzator domowy realizuje się zwykle w opcji split, który składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna wyposażona jest w parownik, natomiast w zewnętrznej znajduje się skraplacz, sprężarka oraz zawór rozprężny.

Multisplit z kolei to jednostka zewnętrzna i dwie do sześciu jednostek wewnętrznych. W zasadzie nie ma technicznych przeciwwskazań do stosowania w instalacjach klimatyzacji dla więcej niż jednego pomieszczenia klimatyzatora multisplit zamiennie z kilkoma klimatyzatorami split.

Jest to raczej kwestia finansowa. Zwykle jeśli do ochłodzenia mamy kilka pokojów, opłacalne jest zastosowanie klimatyzatora multisplit, jednak tę kwestię warto rozpatrzyć w każdym przypadku indywidualnie.

Jaki split w korzystnej cenie – klimatyzacja w mieszkaniu bez rujnowania budżetu

Jeśli nasze mieszkanie jest naprawdę niewielkie, warto rozpatrzyć zakup niedrogiego klimatyzatora typu split, np. model LG S12EQ STANDARD, który cieszy się uznaniem użytkowników i plasuje się w pierwszej dziesiątce większości rankingów. Jest przeznaczony do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 40 m2, klasa energetyczna urządzenia to A++, roczne zużycie energii jednostki wewnętrznej wynosi około 186 kWh.

Klimatyzator odznacza się cichą pracą i automatycznym oczyszczaniem oraz posiada dwustronny nawiew i aktywną kontrolę zużycia energii. Wyposażony jest w pilot umożliwiający sterowanie oraz umożliwia pracę w funkcji ogrzewania (należy się wtedy liczyć z większym zużyciem energii rzędu ponad 800 kWh rocznie).

Jednostka wewnętrzna to klimatyzator ścienny, który wyposażony jest w ruchomą żaluzję sterującą kierunkiem napływu chłodnego powietrza. Możliwe jest takie jej ustawienie, że powietrze nawiewane nie będzie dmuchało wprost na osoby znajdujące się w pomieszczeniu – strumień kierowany jest w górę.

Klimatyzacja do domu – czy klimatyzatory kanałowe to dobre rozwiązanie?

W większych mieszkaniach i domach najczęściej stosowane są klimatyzatory multisplit. Tu instalatorzy polecają szczególnie takie modele jak STYLSH FTXA firmy Daikin, do których podłączyć można do 5 jednostek wewnętrznych, czy Toshiba multisplit RAS-2M14S3AV-E.

Właściciele większych domów jednorodzinnych, w których możliwe jest poprowadzenie między stropem a sufitem podwieszanym kanałów klimatyzacyjnych, chętnie stosują klimatyzatory kanałowe. Jednostki wewnętrzne montowane są wtedy często w jednym, specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu, a nawiew chłodnego powietrza przedostaje się kanałami do wyznaczonego miejsca.

Ich zaletą jest dyskretny wygląd oraz praktycznie całkowite wyeliminowanie hałasu – zarówno jednostka zewnętrzna, jak i wewnętrzna usytuowane są poza chłodzonym pomieszczeniem. Jeśli chodzi o ten ostatni typ klimatyzatora – dużym powodzeniem cieszy się model Fujitsu ARYG14LLTB, wyposażony m.in. w tryb ekonomiczny oraz auto restart (w przypadku zaniku zasilania, po jego ponownym załączeniu klimatyzator włącza się, zachowując parametry nastawy) i automatyczną zmianę trybu pracy.

AUTHOR

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, inż. Elektroniki i Telekomunikacji oraz mgr inż. Elektrotechniki. 20 lat doświadczenia w projektowaniu instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, obiektach przemysłowych i szpitalnych. Wspólnie z Mężem i sprawdzoną ekipą wybudowała własny dom. Ma na swoim koncie kilka remontów mieszkań, które przeprowadziła wraz z rodziną dzielącą jej zamiłowanie do gipsowania, malowania, szpachlowania i tym podobnych prac. Jej wieloletnie hobby to architektura i wyposażenie wnętrz.