biuro@jan-mrugacz.pl

 (+48) 608 437 741

ogrzewanie podłogowe w łazience

Ciepła łazienka to komfortowa łazienka. Ale kto z nas nie zna tego nieprzyjemnego uczucia chłodu po wyjściu z gorącej kąpieli, gdy nagle okazuje się, że płytki są koszmarnie zimne, a temperatura otoczenia jest na tyle niska, że dostajemy przysłowiowej „gęsiej skórki”? Pewnie wielu z nas zetknęło się z taką sytuacją, a rozwiązanie tego problemu wcale nie jest przesadnie kosztowne ani skomplikowane. Czy rozwiązaniem tym jest ogrzewanie podłogowe?

Dlaczego ogrzewanie podłogowe? Przede wszystkim dlatego, że zapewnia niepowtarzalny komfort cieplny użytkownikom pomieszczeń. Ogrzewanie całej powierzchni podłogi, gdzie ciepłe powietrze powoli unosi się do góry po ogrzaniu, różni się od tradycyjnych systemów grzewczych, w przypadku których najcieplej jest w miejscach położonych najbliżej grzejnika.

Ciepło jest więc dokładnie tam, gdzie tego chcemy, bezpośrednio na posadzce – gdzie przyjemnie ogrzewa nasze stopy, a nieco niższa temperatura jest na wysokości głowy bo tam dociera już powietrze nieco schłodzone. To bardzo naturalny i korzystny dla człowiek rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu.

Co równie ważne, ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Powierzchnia nie nagrzewa się zbyt mocno, stwarzając wrażenie przyjemnego ciepła bez efektu przegrzania. Jest to ponadto rozwiązanie ekonomiczne, bo powietrze łagodnie unosi się w pomieszczeniu, bez efektu krążenia, nie wychładza się zbyt szybko, co pozytywnie wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania.

Łazienka jest doskonałym miejscem na zamontowanie ogrzewania podłogowego przede wszystkim dlatego, że najczęściej mamy w niej posadzkę z płytek ceramicznych, które szybko się nagrzewają i długo utrzymują ciepło. Mamy zatem zapewniony efekt ciepłej podłogi. W łazienkach często stosuje się elektryczne ogrzewanie podłogowe, montowane w postaci maty grzewczej zatapianej bezpośrednio w warstwie kleju do płytek. Dzięki takiemu rozwiązaniu płytki bardzo szybko się nagrzewają.

Cienka mata, którą można zatopić w kleju, a nie w grubej warstwie posadzki, pozwala na zastosowanie tego rozwiązania np. podczas remontów w budynkach już istniejących, bez konieczności przerabiania całej instalacji. Poza tym elektryczne sterowanie i niezależność od źródła ciepła sprawiają, że zastosowanie ogrzewania jest bardzo wygodne, np. gdy planujemy w właśnie szybką kąpiel.

I na koniec jeszcze garść porad. Wiadomo, że łazienka to pomieszczenie, w którym panuje wyższa wilgotność powietrza niż w innych pomieszaniach w domu. Istnieje też większa możliwość rozlania wody czy zachlapania nią posadzki. Dlatego montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego w łazience najlepiej powierzyć fachowcowi, żeby wszystko zostało wykonane prawidłowo, zgodnie z przepisami technicznymi i zasadami bezpieczeństwa. Podłączenie do sieci musi natomiast wykonać eklektyk z odpowiednimi usprawnieniami. Bezpieczeństwo to absolutna podstawa i nigdy nie zapominajmy.